Xavin Hotel Harkány

A farsang ünnepének eredete

A farsang ünnepének eredete

2024-01-27 • Kategória: Hírek

A farsang egy részben vallási, részben polgári hagyományokból eredeztethető mozgóünnep, amely minden évben Vízkereszt napjától hamvazószerdáig tart, azaz idén 2024.01.06.-tól 2023.02.14.-ig.

De vajon ismerjük-e pontosan eme hagyomány eredetét, jelentését, szimbolikáját? Ennek próbálunk utánajárni a Xavin Blogon.

A farsang elnevezés osztrák ill. bajor nyelvterületről ered, egyes források szerint első előfordulása a 13., míg mások szerint 15. századra tehető és eredetileg a

„Fastenschank”

kifejezésből származik. Szó szerinti értelmezésben ez „böjti kocsmát” jelent, ami elég egyértelmű utalás a keresztény húshagyókedd eseményére, amikor is a nagyböjt előtti utolsó lehetőség adódott az állati eredetű fehérjék, valamint némi alkohol szervezetbe történő bejuttatására. 🙂
Latin országokban ugyanezen időszakot

„carneval”

szóval illetik, így talán már az is feltűnhet néhány kedves Olvasónknak, hogy miért esik egybe pl. a Velencei karnevál időpontja a magyar farsangéval. Külön érdekesség, hogy ezen kifejezés szintén a húshagyókeddhez köthető, mivel a szó eredete a „carnelevare” kifejezésig nyúlik vissza, aminek a jelentése: „húst eltávolít”.

Eredetét tekintve az ünnepi időszak két fő részből tevődik össze:

  • Egyrészt ókori népek télűző és tavaszváró szokásaiból, melyek szinte mindegyikénél a maszkírozással képletesen a sötét téli „szellemvilág” hanyatlását és a természet újjáéledését szimbolizálták
  • Másrészt a késő-középkori reneszánsz időszak keresztény időszakából, amikor is a sötét középkor után az egyház is befogadta és saját értékrendszere szerint kezdte a hívők körében már bevett szokásokat „népszerűsíteni”

A kora-középkorban gyakorlati oka is volt annak, hogy miért nem engedték böjt előtt a dorbézolást, akkoriban ugyanis az egyház tekintélye és szigora szempontjából igen veszélyes engedékenységnek, Isten elleni tettnek számított volna a hívők számára megengedni egy csoportos össznépi mulatozást. Azonban a gyakorlat mást mutatott, az átlagemberek mulatni szerettek volna, várva a tavaszt, így a reneszánsz időszakkal e tekintetben is megújult a keresztény egyház és végül a karneváli időszak a hívők életének is szerves részévé vált.

"Farsang és böjt harca" egy korabeli festményen
„Farsang és böjt harca” egy korabeli festményen

Mára pedig már szinte vallástól függetlenül világszerte megfigyelhetjük, miként lett része ezen időszaknak a karneválozás.

Magyar népi viszonylatban – ahogy már említettük – leginkább a germán hagyományok átvétele ment végbe, maszkos – jelmezes felvonulások formájában, mint amilyen pl. a busójárás vagy az 1500-as évekből származó Cibere Vajda és Konc király párviadalának alakoskodó játéka is (melyhez egyébként a magyar népi színjátszás kezdetét is sokan kötik). E mellett az arisztokrácia fényűző életébe remekül passzoló álarcos bálok is gyökeret eresztettek a hagyományok palettáján, elsőként Hunyadi Mátyás idejéből származnak írások a karneválozás itáliai – francia gyakorlatának adaptálásáról.

Napjainkban is pont ugyenez a kettősség figyelhető meg, ha a farsangi időszak eseményeire gondolunk, legyünk akár a mohácsi busójárás, akár a Velencei karnevál résztvevői, látogatói.

Természetesen mindez a szellemiség az ételekben is megmutatkozik, a böjt előtti időszakban jellemzően sok hús, tepertő, kolbász, káposzta, kocsonya, pogácsa, farsangi fánk (pampuska), forgácsfánk (herőce) a jellemző.

Adjuk hát meg a módját és élvezzük ezeket a finom ételeket addig, amíg el nem jön a húshagyókedd! 🙂

Forrás: wikipédia