Xavin Hotel Harkány

Mit takar a pünkösd ünnepe?

Mit takar a pünkösd ünnepe?

2023-05-15 • Kategória: Hírek

Repül az idő! Nemrég az újévet ünnepeltük és a farsang után böjtöltünk, aztán következett a húsvét, ahol Jézus feltámadását ünnepeltük, most pedig már nyakunkon a pünkösd ünnepe.

De mit is jelent ez az ünnep tradicionálisan, hányan tudjuk rá a választ?

A Xavin Blogon most ennek a kérdéskörnek jártunk utána.

Pünkösd a húsvét utáni 7. vasárnapon és hétfőn tartott keresztény ünnep, mely során egy Bibliában leírt jelenetre emlékezünk, amikor Jézus halálát követően a Szentlélek lángnyelvek képében leszállt és megjelent a tanítványok előtt. Ennek hatására aztán prédikációk sorozata indult meg, háromezren keresztelkedtek meg egyetlen nap alatt.

Korábban a pünkösdvasárnap mellett a pünkösdhétfő is külön ünnep volt. 2018 óta a Katolikus Egyház pünkösdhétfőn a Boldogságos Szűz Mária napját ünnepli meg.

Pünkösd napjának ünnepe - a Szentlélek kiáradása

Pünkösd napjának ünnepe – a Szentlélek kiáradása

A pünkösd a görög pentekoszté, azaz „ötvenedik” szóból ered, ez utalás arra, hogy a Szentlélek eljövetelét már az ősi keresztények is a húsvét utáni 50. napon ünnepelték. Az egyház pedig Kr.u. 305-ben rendelte el hivatalosan a Szentlélek eljövetelének megünneplését pünkösd napján. Az ünnep legfontosabb jelképe az olajfa ágat csőrében tartó galamb, mivel ez az állat testesíti meg a Szentlélek vizuális ábrázolását a keresztény egyházban. A lángnyelv, tűz, szélzúgás szintúgy pünkösdi jelképeknek számítanak.

Magyar – pünkösd eseményéhez – köthető népszokások:

  • Májusfa állítás: a fiúk, legények, udvarlási szándékkal vagy tiszteletük jeléül május elején fákat díszítettek színes szalagokkal a lányoknak, ezt aztán általában pünkösdkor bontották le. Jó példa a hagyomány ápolására a Szaporcai Cifraházban május végén megrendezésre kerülő gyermeknap – Pünkösd.
  • Pünkösdi király: a középkor óta ismert szokás. A fiúk ügyességi versenyeken mérik össze tudásukat és a nyertes egy bizonyos időszakra kiváltságos státuszba került.
  • Tavaszköszöntés: az ablakokra, párkányokra zöld friss hajtások elhelyezése, amely a hiedelmek szerint megóvta a házat a nyári zivatarok villámcsapásaitól.
  • Pünkösdi királynéjárás: négy, vagy több lány kísért végig a faluban egy ötödiket (a legkisebbet általában) és énekeltek neki, jókívánságokkal látták el. A termékenységet erősítő tevékenységek szimbóluma volt.
  • Pünkösdölés: pünkösdi király és királyné párost a kíséretével jelenítettek meg, de volt, ahol akisebbek házról-házra jártak és adományokat gyűjtöttek.
  • Törökbasázás: Nyugat-Magyarország egyes vidékein voltak jellemzők pünkösdkor. Egy kisfiút szalmával kitömött nadrágba öltöztettek társai, török basát utánozva. Házról házra kísérték, az udvarokon pedig pálcával ütötték, hogy ugráljon. Pénzt és tojást kaptak cserébe.
  • Csíksomlyói búcsú: egyik legtradicionálisabb eseményünk a csíksomlyói Mária-kegyhelyen

A Xavin Hotelben a hagyományok tisztelete mellett a pihenés és elmélyülés megfelelő módjait is igyekszünk Önökkel megismertetni, nagy segítségünkre van ebben az alábbi csomagajánlatunk is, melyben a húsvéti eseményhez hasonlóan ünneplünk. Habzóborok, finom snackek és kellemesen eltöltött idő Harkányban és a Xavinban!

Pünkösdi Borzsongás a Xavinban